win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 18 από σύνολο 18

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Ανενεργό μέλος
    Το μέλος makap δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.10.2009
    Αναρτ.
    54
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    10
    Αρχεία

    Λήψεις
    5
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Έχω την εντύπωση ότι συζητάμε για τα δύσκολα ενώ δεν έχουμε αντιμετωπίσει, ακόμη, τα εύκολα. Δηλαδή συζητάμε για τον τρόπο γραφής και ελληνοποίησης των λέξεων αλλοδαπής προέλευσης και δεν έχουμε μάθει, ακόμη, να χρησιμοποιούμε τα εργαλεία για τη σωστή απόδοση της (δύσκολης, ομολογουμένως) ελληνικής γλώσσας.

    Θέλω να επισημάνω δύο, ακόμη, κοινά λάθη που κάνουμε στα ρήματα και συγκεκριμένα ότι 1) δεν έχουμε συνειδητοποιήσει την ορθή γραφή στη χρήση των ρημάτων αφενός στον ενικό (κατάληξη -ται) αφετέρου στον πληθυντικό (κατάληξη -τε), με παραδείγματα όπως π.χ. α) "αγνοείται η τύχη του ..." και "όλοι σας αγνοείτε την ...", β) "επισημαίνεται η ανάγκη προσαρμογής ..." και "εσείς επισημαίνετε τον κίνδυνο ..." και 2) δεν έχουμε μάθει να χρησιμοποιούμε την προστακτική των σύνθετων ρημάτων χωρίς την αύξηση, και συνηθίζουμε να λέμε "επέτρεψέ μου να σου πω ..." αντί του σωστού "επίτρεψέ μου να σου πω ...".

    Παρακαλώ τον Χάρη να προσθέσει, στα παραδείγματα του post #1, και αυτές τις επισημάνσεις για την ορθή γραφή των ρημάτων.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη makap : 06.11.2009 στις 18:52

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •